Balustrady

Balustrady zewnętrzne

DSC00590Balustrady zewnętrzne balkonowe, tak nazywane barierki, pełnią dwie ważne role, zabezpieczającą i dekoracyjną. Kiedy stajemy przed możliwością wyboru odpowiedniej balustrady zewnętrznej na własny balkon czy taras, dostrzegamy, że na rynku jest bardzo bogata oferta, zarówno pod względem rodzajów, jak i materiałów, z jakich są wykonywane. Decyzja może być bardzo trudna, dlatego postaramy się Państwu przybliżyć kilka ważnych informacji i przydatnych wskazówek na ten temat.

Co należy wziąć pod uwagę?

W toku wyboru balustrady zewnętrznej należy kierować się kilkoma ważnymi wyznacznikami. Przede wszystkim trzeba liczyć się ze stylem i wielkością danego budynku, a jeśli jest to blok lub kamienica, gdzie istnieje więcej balkonów, także z wyglądem tych pozostałych. Nowe balustrady zewnętrzne powinny dobrze harmonizować z całym wyposażeniem balkonu i okien, a więc zachować jednorodność materiałów, proporcje i kolorystykę. Przy wyborze odpowiedniej balustrady niezwykle ważnym okazuje się kształt balkonu. Inaczej podchodzi się do balkonów czy tarasów zaokrąglonych, na przykład w kształcie litery U lub C. Wymagają one większej uwagi i zachodu, niż te najpopularniejsze zaprojektowane na bazie prostokąta. Szczególnej precyzji wymaga odpowiednie wygięcie balustrady i barierek, co nie jest rzeczą prostą. Bardzo ważne są również proporcje. Nie można zamontować zbyt niskiej lub wysokiej balustrady zewnętrznej, ani też takiej, która ma za szeroko rozstawione poszczególne szczeble. Niezmiernie ważne jest dobranie estetycznej i komfortowej w użyciu poręczy oraz fragmentów wypełniających balustrady zewnętrzne, bo to na nich będzie skupiała się cała uwaga oglądających.

Dla wysuniętej płyty balkonowej bez podparcia, lepiej jest wybrać balustrady lżejsze optycznie, „ażurową”, aby uniknąć ewidentnych dysproporcji. Również wybór miejsca na barierkę nie powinien być przypadkowy. Powinno się wziąć pod uwagę przede wszystkim szerokość balkonu lub tarasu. Zamontowanie jej blisko krawędzi płyty daje więcej miejsca, co jest ważne przy małych balkonach. Przy wyborze odpowiedniej balustrady niezwykle ważnym okazuje się charakter balkonu. Balustrady zewnętrzne w blokach i kamienicach nie powinno się przesadzać z eksponowaniem własnej osobowości. Jeśli w tym momencie decydujemy się na wymianę starej balustrady zewnętrznej, to nowa nie powinna restrykcyjnie odbiegać wyglądem od barierek naszych sąsiadów. Jeśli pozostałe balkony mają ażurowe balustrady zewnętrzne, to nie wybierajmy pełnej betonowej i na odwrót. Na rzecz dobra ogółu i estetyki całego budynku, zachowajmy również odpowiednie proporcje i kolorystykę.

W prywatnych posesjach mamy większe pole manewru, ale nie oznacza to całkowitej dowolności. Powstrzymuje nas wspomniany wcześniej styl i architektura domu, jego proporcje i kolory elewacji oraz okien. Lekkie, metalowe balustrady pasują do domów o nowoczesnym charakterze, gdzie dominuje prostota i minimalizm. Kute balustrady zewnętrzne, mogą być instalowane w dużych domach o stosownej stylistyce. Należy zwrócić uwagę, że kute balustrady zewnętrzne powinny współgrać z ogrodzeniem. Najlepiej, jeśli wykonane są z tego samego materiału i w tym samym stylu. Patrząc wówczas z zewnątrz posesji, mamy wrażenie pełnej harmonii.

Balkony, a w zasadzie ich balustrady zewnętrzne, mogą zdobić lub szpecić budynek, mogą stać się miejscem wypoczynku lub składowiskiem rzeczy (rowerów, wózków itp.). Od tego, jak zagospodarujemy nasze balkony czy tarasy, zależy ogólny wizerunek domu, a także to, czy będziemy chętnie korzystali z tego, mniejszego bądź większego, kawałka domowej przestrzeni „pod chmurką”. Na pewno warto dołożyć starań do wyboru wygodnej bezpiecznej i estetycznej balustrady zewnętrznej, która będzie służyła przez kilka lub kilkanaście kolejnych lat.

W naszej szerokiej ofercie mamy w produkcji również balustrady wewnętrzne.

Czar schodów wewnętrznych w dużej mierze zależy od doboru barierki schodowej. Stanowi ona detal, który znacząco może odmienić ich wygląd. Wśród wielu możliwości warto spojrzeć w stronę zróżnicowanych konstrukcji i materiałów. Balustrady wewnętrzne schodowe odgrywają niezwykle ważną rolę. Dlaczego? Ponieważ mają one na celu zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony przed wypadnięciem. Dzięki nim poruszanie się po schodach jest znacznie bardziej wygodne. Oprócz tego balustrady wewnętrzne stanowią również element ozdobny. To doskonały dekoracyjny detal, który przyjmuje różnorodne formy. W związku z tym balustrady wewnętrzne w pewnym stopniu kształtują przestrzeń naszego holu czy salonu.

Balustrady wewnętrzne

DSC00183Propozycja ażurowa to konstrukcja, której wypełnienie stanowią zazwyczaj słupki. Są one podstawowymi elementami, a ich rozstaw może być różny w zależności od projektu. Do słupków balustrad wewnętrznych schodowych instalowane są poręcze. Dostarczają one nie tylko bezpieczeństwo korzystania z balustrady, ale także wpływają bezpośrednio na jej ergonomiczność. Powierzchnia poręczy musi być równa, a jej kształt musi umożliwiać wygodne dostosowanie się do rąk użytkowników. Najczęściej poręcze mają przekrój kołowy. Ważne jest również oddalenie poręczy od ściany, jeżeli jest ona montowana do ściany. Wypełnienie balustrad ażurowych to nie tylko pionowe tralki czy poziome listwy, które zapewniają prawidłową pracę konstrukcji. Balustrady wewnętrzne kute aranżujemy w oparciu o wieloletnie doświadczenie i wysoki poziom wiedzy z zakresu kowalstwa, ręcznego kucia i zdobienia metalu.

Balustrady wewnętrzne nie muszą być ocynkowywane ponieważ nie podlegają takiej korozji jak zewnętrzne. Właśnie tak wykonane barierki zyskują coraz większe grono zwolenników. Pomysłowość naszych projektantów balustrad wewnętrznych jest nieograniczona. Warto z niej skorzystać. Bezgraniczne możliwości artystycznego kucia pozwala nam produkować praktycznie każdy mebel, który stworzy przytulny i komfortowy klimat w Twoim domu. Posiadamy wieloletnie doświadczenie, gwarantując niezawodność wykonania, wysoką jakość produktów oraz bogate i oryginalne wzornictwo. Nasza firma cieszy się zaufaniem zarówno klientów indywidualnych jak i firm, nasze realizacje można zobaczyć na terenie całej Polski oraz Europy. Wybierając elementy wykonane metodą kowalstwa artystycznego mogą Państwo wybierać z projektów jakie posiadamy lub zlecić nam wykonanie indywidualnych opartych na Państwa pomysłach wyrobów.

Zapraszamy do współpracy oraz do zajrzenia do naszej galerii!